Każdy z nas ma określony rytm biologiczny (inaczej biorytm), który informuje o preferencjach dotyczących aktywności w ciągu dnia i pór chodzenia spać. Wolisz wcześniejsze wstawanie czy może lubisz przesiadywać do późnych godzin nocnych, skupiając się na różnych zadaniach? Test na skowronka i sowę to narzędzie, dzięki któremu w prosty sposób określisz typ biorytmu i optymalnie wykorzystasz swoją produktywność!
Odpowiedz na 15 pytań i dowiedz się, czy jesteś skowronkiem czy może sową.
1 Ile razy przestawiasz budzik, zanim wstaniesz?
2 Czy lubisz wstawać wcześnie rano?
3 Jak długo szykujesz się do porannego wyjścia z domu?
4 Czy rano łatwiej Ci się pracuje?
5 W jakich godzinach preferujesz zaczynać pracę, aby dobrze zaczynać dzień?
6 Czy wieczorem zwykle wciąż masz energię?
7 Czy to, co masz wykonać w ciągu dnia, lubisz zacząć robić od razu po przebudzeniu?
8 Czy masz problemy ze wstawaniem rano?
9 Czy nauka w godzinach późnopopołudniowych sprawia Ci kłopot?
10 Jeśli masz cały dzień do dyspozycji, na którą godzinę najchętniej umówisz się z kolegą lub koleżanką na spotkanie?
11 Lubisz ćwiczyć w godzinach porannych?
12 Wolisz pracować lub uczyć się wieczorem?
13 Preferujesz pracę lub naukę w ciszy?
14 Muzyka, jakiej słuchasz zwykle rano, jest:
15 Lubisz wstać wcześniej, nawet jeśli masz dzień wolny od pracy?
Sowy wykazują większą aktywność wieczorem i nocą. Jeśli test na skowronka i sowę wskazał, że jesteś sową, zgodnie z Twoim rytem biologicznym wykazujesz szczególną produktywność i kreatywność w późnych godzinach, wtedy najłatwiej jest Ci się skupić na zadaniach. Chronotyp nocny sprawia, że lepiej radzisz sobie w zawodach, które pozwalają na elastyczne planowanie harmonogramu pracy (sowy często wykonują wolne zawody). Wiedz, że osoby o tym typie biorytmu działają najefektywniej w cichym otoczeniu, gdy nie ma wielu rozpraszaczy. Twoją strefą komfortu jest działanie w spokoju. Będąc sową, lubisz się wyspać i musisz zmuszać się do wcześniejszego wstawania, gdyż nie jest to naturalne dla Twojego chronotypu. Możesz mieć problemy z zachowaniem czujności i skupienia w ciągu dnia.
Test na skowronka i sowę wykazał, że jesteś skowronkiem, czyli chętnie wstajesz wcześnie rano i zgodnie ze swoim zegarem biologicznym. To właśnie w ciągu dnia masz najwięcej energii do działania – wydajniej pracujesz i chętniej wykonujesz wysiłek fizyczny z rana. Najlepiej funkcjonujesz przy naturalnym dziennym świetle. W godzinach popołudniowych i wieczornych Twoja efektywność spada, odczuwasz zmęczenie i trudniej jest Ci się skoncentrować. Zgodnie z rytmem biologicznego zegara wolisz położyć się spać wcześniej. Jako skowronek sprawnie przełączasz się między zadaniami, dostosowujesz się do zmian i odczuwasz satysfakcję z szybkiego osiągnięcia założonych celów.
Jeśli jesteś sową, nie staraj się przestawić na wcześniejsze wstawanie, a jeżeli skowronkiem – nie zmuszaj się do aktywności w godzinach wieczornych, gdy odczuwasz już mocne zmęczenie. Wiedz, że niedopasowanie pomiędzy rozpoczęciem pracy czy nauki a rytmem okołodobowym może pogarszać samoregulację i funkcje wykonawcze! Postępuj zgodnie z własnym chronotypem, a nie tylko będziesz lepiej funkcjonować w codziennym życiu, ale też możesz uniknąć wielu problemów zdrowotnych związanych z ignorowaniem naturalnego wewnętrznego biorytmu.
SEA/17027/11/24
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/aktualnosci/badania/152823,zajecia-szkolne-powinny-zaczynac-sie-pozniej
https://www.ted.com/talks/magdalena_komsta_okradzeni_rzecz_o_nocnych_markach/up-next?subtitle=en