Kalkulator snu online
Kalkulator snu online
Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mowa tu jednak o zdrowym śnie w ciągu nocy, którego nie da się zastąpić drzemkami w ciągu dnia i odsypianiem nieprzespanej nocy. Odpowiedni czas snu jest kluczowym dla zachowania zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jednak jak ustalić, ile snu faktycznie potrzebujesz?
W tym pomoże kalkulator snu. O której wstać i o której iść spać – m.in. na te pytania pomoże odpowiedzieć przydatne narzędzie dostępne online. Sprawdź, co warto wiedzieć o zapotrzebowaniu na sen i jak je obliczyć za pomocą kalkulatora snu.
Czym jest kalkulator snu online?
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest wypoczynek. Jednak kiedy mowa o zastosowaniu tej wiedzy w praktyce i właściwym zorganizowaniu czasu regeneracji – bywa różnie. Często zdarza się nam pójść spać tuż po jedzeniu czy każdego dnia o innej porze. Niewiele osób też przywiązuje uwagę do cyklu snu, którego uwzględnienie w planowaniu wypoczynku ma kluczowe znaczenie. Mowa tu o śnie głębokim i śnie płytkim.
Bardzo przydatny w ustaleniu czasu zasypiania, jak również długości potrzebnego wypoczynku nocą, jest kalkulator snu online. To internetowe narzędzie, dzięki któremu można zaplanować odpowiednią godzinę udania się na nocny wypoczynek w zależności od planowanego czasu pobudki oraz swojego wieku.
Kalkulator snu online pokaże, ile pełnych cykli snu potrzebujesz, aby odpowiednio zregenerować organizm i zapewnić mu zgromadzenie energii na zaplanowane działania. Kalkulator wskaże, ile faz składających się ze snu głębokiego i płytkiego potrzebujesz, co zdecydowanie ułatwi zaplanowanie nocnego wypoczynku i rozpoczęcie kolejnego dnia
z dobrym samopoczuciem i gotowością do wykonywania codziennych obowiązków.
Jak działa kalkulator snu i jak obliczyć długość snu?
Internetowy kalkulator snu na podstawie wprowadzonych danych wylicza ilość snu potrzebną danej osobie do zdrowego
i regenerującego wypoczynku. Kalkulacja ta odbywa się na podstawie wprowadzonych danych, takich jak planowana godzina pobudki i wiek. Mając na uwadze te dane oraz przebieg faz snu NREM i REM, narzędzie oblicza godzinę, o której iść spać, by nastawiony budzik wybudził Cię w fazie snu płytkiego. Przerwanie snu właśnie na tym etapie cyklu jest kluczowe dla samopoczucia, łatwiejszego rozpoczęcia dnia i ogólnego nastawienia.
Korzystając z kalkulatora snu, bardzo łatwo można określić rzeczywistą potrzebę snu, a także zaplanować jego czas zgodnie z obowiązkami czy pracą w kolejnym dniu. W kalkulatorze wystarczy wypełnić jedno z dwóch dostępnych pól określających godzinę pójścia spać oraz godzinę pobudki. Skorzystaj z kalkulatora snu, jeżeli wiesz, że np. musisz wstać o 7 rano.
Wpisz tę godzinę w okienko pory wstania, a kalkulator dopasuje właściwy czas położenia się spać.
Ponadto kalkulator snu uwzględni kwadrans potrzebny średnio na zaśnięcie i wskaże trzy możliwe warianty kluczowedla jakości naszego snu. Narzędzie przedstawi więc najlepszą opcję z zalecaną długością snu, która będzie wynosiła 9 godzin, wariant optymalny o długości 7,5 godziny oraz minimalną, potrzebną liczbę godzin snu, aby móc się wyspać, czyli 6.
To opcja przydatna dla osób, które np. danej nocy z powodu nadmiaru zajęć będą zmuszone spać krócej.
Kalkulator snu pozwala odpowiedzieć nie tylko na pytanie, o której iść spać. Dzięki narzędziu można również obliczyć optymalny czas snu w przypadku, gdy wiesz, o jakiej porze chcesz położyć się spać, ale nie umiesz określić, na którą godzinę ustawić budzik, aby poszczególne fazy snu trwały odpowiednio długo. Wówczas wystarczy uzupełnić okienko
z godziną pójścia spać, a kalkulator obliczy analogicznie trzy opcje nastawienia budzika na godzinę, do której zgodnie
z założeniami fazy REM i fazy NREM możesz spać, aby sen przyniósł maksimum korzyści.
Kalkulator snu - kiedy warto z niego korzystać?
Chociaż najwięcej snu potrzebują noworodki, w przypadku osób dorosłych właściwa liczba cykli snu na dobę również ma ogromne znaczenie. Zaburzenia snu czy niedostateczna ilość odpoczynku mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Aby ich uniknąć, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator snu.
Ile potrzebuję snu i jak długo powinien trwać sen – to podstawowe pytania, na które pozwala odpowiedzieć kalkulator snu. Narzędzie umożliwia też wyeliminowanie niedoboru snu i w odniesieniu do zapotrzebowania i wieku ustalić czas trwania właściwego dla organizmu odpoczynku.
Ponadto kalkulator snu to wręcz niezbędna pomoc dla osób, które preferują sen polifazowy, będący połączeniem efektywnych drzemek i snu lekkiego. Taka praktyka to częste rozwiązanie na brak możliwości wygospodarowania czas na wielogodzinny i ciągły sen w nocy, np. z uwagi na pracę zmianową obejmującą też nocki. Wówczas w planowaniu drzemek kluczowe jest wybudzanie się o konkretnej porze. W przeciwnym razie organizm nie będzie dostatecznie zregenerowany.
Jak długo spać - ile snu potrzebujesz z uwagi na swój wiek?
To, ile powinieneś spać, kalkulator snu oblicza m.in na podstawie wieku. Warto więc korzystać z narzędzi, które biorą ten aspekt pod uwagę. Chociaż każda osoba ma pod tym względem nieco odmienne potrzeby, można wyróżnić uogólnione zakresy czasowe zapotrzebowania na sen:
na dobę
od 13 do 18 lat
65. roku życia
Kalkulator faz snu - dlaczego fazy snu są tak ważne?
Temat faz snu jest kluczowy dla zrozumienia procesów zachodzących nocą w naszym organizmie. To właśnie podczas snu dochodzi do regeneracji, a także wielu procesów metabolicznych i naprawczych, dzięki którym mamy dostateczną ilość energii w ciągu dnia.
Sen składa się z występujących po sobie cykli, które mogą trwać od 70 do 120 minut. Zazwyczaj jednak jeden cykl to ok. 90 minut, w trakcie którego występuje faza NREM i faza snu REM. Prawidłowy sen osoby dorosłej to najczęściej 5-6 pełnych cykli.
Podczas fazy nREM, określanej też snem o wolnych ruchach gałek ocznych (non-rapid eye movement), dochodzi do utrwalania informacji, poprawy i porządkowania pamięci. W tej fazie snu organizm przechodzi procesy oczyszczające z różnego rodzaju toksyn, a narządy regulują swoją pracę. Faza nREM dzieli się na cztery stadia: latencję, etap snu płytkiego i dwa stadia snu głębokiego. Ostatnie stadium, a więc właściwy sen głęboki zwany również snem wolnofalowym, to czas najefektywniejszego odpoczynku.
Faza REM to czas, kiedy praca mózgu skupia się na przetwarzaniu i porządkowaniu emocji. W tej fazie występują szybkie ruchy gałek ocznych i pojawiają się marzenia senne. Dochodzi do porządkowania ostatnich doświadczeń i przeżyć z odległymi, zapisanymi w pamięci. Faza ta odgrywa również dużą rolę w rozwoju mózgu u dzieci.
Znajomość faz snu i określenie odpowiedniej godziny zasypiania oraz budzenia jest kluczowe dla wysypiania się. Wybudzenie o poranku zawsze powinno następować w trakcie fazy snu REM, gdyż jest to naturalne dla naszego organizmu. Z reguły bowiem po każdej fazie REM następuje krótkie wybudzenie, którego nie pamiętamy, gdyż organizm płynnie przechodzi w następny cykl snu.Jeśli natomiast alarm wybudza nas w trakcie snu głębokiego, możemy odczuwać zmęczenie, mimo przespania całej nocy. Kalkulator snu pomoże Ci więc ustalić takie godziny zasypiania i pobudki, aby nie doszło do przerwania snu głębokiego.
Jak poprawić jakość snu?
Odpowiednio długi sen czy zadbanie o to, aby nie doszło do wybudzenia w niewłaściwej fazie snu to jednak nie wszystko. W zadbaniu o odpowiedni poziom regeneracji organizmu kluczową funkcję pełni również higiena snu, a także pozbycie się niewłaściwych nawyków utrudniających zasypianie i wysypianie się.
Aby poprawić jakość snu, należy zadbać o dokładne wywietrzenie sypialni przed snem, a także zapewnienie sobie odpowiednio dobranego materaca i poduszki dopasowanej do ulubionej pozycji spania. Ważne jest, aby zrezygnować
z picia kawy i mocnej herbaty wieczorem, a także spożywania ciężkostrawnych posiłków. Na kolację warto wybierać lekkie dania i co najważniejsze – spożywać je maksymalnie na godzinę przed pójściem spać.
Problemy z zasypianiem, a także gorszą jakością snu, powoduje też niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony czy laptopy. Korzystanie z nich warto zakończyć co najmniej godzinę przed snem. Wówczas nie dojdzie do zaburzeń wytwarzania melatoniny, czyli hormonu snu ułatwiającego zasypianie oraz przesypianie nocy spokojnym, zdrowym snem.
Źródła:
- Gajda E., Wanot B., Biskupek-Wanot A., Zaburzenia snu http://212.87.236.17:8080/Content/6261/4_Gajda_Wanot_Biskupek-Wanot_Problemy.pdf (dostęp 5.10.2023).
- Kawalec A., Pawlas K., Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu https://www.researchgate.net/profile/Krystyna-Pawlas/publication/272180766_Czynniki_srodowiskowe_wplywajace_na_sen_oraz_zachowywanie_higieny_snu/links/5a554db20f7e9bf2a5350d8d/Czynniki-srodowiskowe-wplywajace-na-sen-oraz-zachowywanie-higieny-snu.pdf (dostęp 5.10.2023).
-
Szelenberger W., Sen i rytmy okołodobowe [w:] Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej, Traczyk W. Z.,
Trzebski A. (red), Warszawa 2003, s. 259–265. - Szelenberger W., Neurobiologia snu, Via Medica 2007, s. 3-8, https://journals.viamedica.pl/advances_in_respiratory_medicine/article/viewFile/27934/22748 (dostęp 5.10.2023).
- Wichniak A. i in., Standardy leczenia zaburzeń rytmu okołodobowego snu i czuwania opracowane przez Polskie Towarzystwo Badań nad Snem i Sekcję Psychiatrii Biologicznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego Część I. Fizjologia, metody oceny i oddziaływania terapeutyczne, Psychiatria Polska 2017, 51, 5, s. 793–814, https://www.psychiatriapolska.pl/pdf-66810-79453?filename=Standardy%20leczenia.pdf