Na temat awokado krąży wiele mitów. Owoc ten, ze względu na swoją tłustą konsystencję, niektórym osobom wydaje się ciężki i tuczący, jednak w rzeczywistości jest bogatym źródłem zdrowych tłuszczów, które korzystnie wpływają na wiele układów ludzkiego organizmu i pomagają utrzymać stabilny poziom energii. Czy jednak jedzenie awokado na kolację jest dobrym pomysłem? Sprawdź!
Czy awokado można jeść przed snem?
Dietetycy zalecają jedzenie awokado ze względu na jego liczne właściwości odżywcze. Warto je stosować regularnie, a jednocześnie pamiętać o innych prozdrowotnych produktach spożywczych, które również powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie. Co jednak z jedzeniem tego owocu przed snem?
Choć awokado jest dość kaloryczne, jego spożycie w umiarkowanych ilościach przed udaniem się na spoczynek może przynieść znaczne korzyści. Zawiera ono bowiem tryptofan, aminokwas, który wpływa na produkcję melatoniny – hormonu regulującego sen – oraz serotoniny (tzw. hormonu szczęścia). Dzięki temu zjedzenie awokado na noc może ułatwiać zasypianie i poprawiać jakość snu.
Należy pamiętać, że dieta powinna być dostosowywana indywidualnie do potrzeb danej jednostki, ponieważ każdy organizm jest inny. Przykładowo osoby, które mają problemy z trawieniem tłuszczów lub skłonności do zgagi, powinny być ostrożne przy spożywaniu awokado na noc. Owoc ten jest jednak tak wartościowy pod względem dietetycznym, że nie warto z niego całkowicie rezygnować, a jedynie przesunąć jego spożycie na kilka godzin przed snem.
W jakie składniki odżywcze jest bogate awokado?
Awokado stanowi m.in. cenne źródło witamin i minerałów. Należą do nich przede wszystkim witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), a także witaminy E i K. Dwie ostatnie należą do grupy witamin rozpuszczających się w tłuszczach.
Wśród istotnych składników tego owocu znajdują się także potas i magnez. Biorą one udział w regulowaniu ciśnienia krwi i mają wpływ na zdrowie układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego.
Mówiąc o wartościach płynących ze spożywania awokado, nie można nie wspomnieć o błonniku pokarmowym. Składnik ten wspiera pracę układu pokarmowego, oddziałując pozytywnie na trawienie i perystaltykę jelit. Oprócz tego pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi oraz przedłuża uczucie sytości po posiłku.
Awokado jest również bogatym źródłem kwasów omega (przede wszystkim omega-3 i omega-6), czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te zdrowe tłuszcze wspierają funkcjonowanie mózgu, a także przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.
Awokado na noc − propozycje zdrowych dań
Jeżeli zależy Ci na spożywaniu zdrowych kolacji, awokado na noc może być doskonałym wyborem dla Ciebie. W jaki sposób je przyrządzić, aby było smaczne i nie pozostawiało uczucia ciężkości po posiłku? Poniżej przestawiamy listę przykładowych posiłków z tym owocem, które idealnie nadają się na wieczór.
- Chipsy z guacamole – obierz awokado, usuń pestkę i rozgnieć widelcem miąższ. Dodaj sok z połowy limonki, przepuszczony przez praskę ząbek czosnku oraz pieprz i sól do smaku. Podawaj z ulubionymi warzywami (np. marchwią, selerem naciowym) pokrojonymi w słupki;
- Kanapki z pastą z awokado i ciecierzycy – ugotowaną ciecierzycę zblenduj z awokado, dodaj czosnek, sok z cytryny i ulubione przyprawy. Powstałą pastę rozprowadź na pełnoziarnistym chlebie;
- Sałatka z awokado i łososiem – pokrojone awokado wrzuć do miseczki, dodaj kawałki wędzonego łososia, rukolę i pokrojone pomidorki cherry. Całość wymieszaj, a następnie skrop oliwą z oliwek;
- Pikantny omlet z awokado – roztrzepane jajko z dodatkiem soli i pieprzu wylej na rozgrzaną patelnię. Dodaj pokrojone awokado i papryczkę chili. Gdy jajko się zetnie, złóż je na pół, aby uzyskać formę omletu;
- Wrap z chudym mięsem i awokado – na pełnoziarnistej tortilli ułóż plastry chudego mięsa (np. kurczaka), pokrojone awokado, sałatę i ulubione warzywa. Jeśli chcesz, dodaj ulubiony sos, następnie zwiń placek w rulon i przekrój go na pół.
Źródła:
dietetycy.org.pl/co-jesc-na-noc/
dietetycy.org.pl/co-jesc-wieczorem/
centrumrespo.pl/dieta/co-jesc-przed-snem
www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/79612,smaczliwka-czyli-awokado