Dowiedz się więcejo śnie

Czy jogurt na noc może pomóc nam zasnąć?

Problemy z zasypianiem niestety są powszechne. Zamiast szybko zapaść w stan relaksu i obudzić się w pełni sił, często tracimy mnóstwo czasu, analizując swoje wspomnienia i plany. W konsekwencji funkcjonujemy niewyspani i po pewnym czasie szukamy metod, które mogą pomóc. Jedną z nich okazuje się jogurt na noc. Zjedzenie zdrowego produktu mlecznego rzeczywiście może mieć pozytywny wpływ na sen. Sprawdź, jak to działa!

Które jogurty są zdrowe dla organizmu, a jakich unikać?

Mleko jest produktem bogatym w białko i liczne składniki odżywcze. Jeszcze więcej wartości zyskuje po przejściu procesu fermentacji z udziałem Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. W ten sposób powstają jogurty naturalne – płynne i zagęszczane. Fermentacja prowadzi do zwiększenia poziomu aminokwasów, dzięki czemu jogurt jest lekkostrawny. Jogurty są też bogate w witaminy i minerały, łatwiej przyswajalne w porównaniu do samego mleka. Co więcej, zawierają kwas mlekowy, który ma pozytywny wpływ na kwasowość układu pokarmowego, a to usprawnia florę bakteryjną i ogranicza namnażanie się drobnoustrojów. Dostępne są też jogurty wzbogacone szczepami bakterii probiotycznych. Ponadto niektóre badania sugerują, że regularne spożywanie jogurtów naturalnych może zmniejszać ryzyko nadciśnienia tętniczego.

Jogurty naturalne mają niski indeks glikemiczny – dla tych bez tłuszczu IG wynosi 26, a dla tłustych (2%) ok. 37. Oznacza to, że nie podnoszą znacząco poziomu cukru we krwi i mogą być spożywane przez osoby chore na cukrzycę. Są też zdrową, niskokaloryczną przekąską dla osób na diecie odchudzającej. Nieco inaczej może być natomiast z jogurtami smakowymi, które mogą zawierać sztuczne dodatki i węglowodany złożone, a tym samym więcej kalorii. Z tego powodu ten rodzaj jogurtu może prowadzić do nadmiernego przybierania masy ciała i nie raczej nie są wskazane dla diabetyków.

Dlaczego warto jeść jogurt przed pójściem spać?

Jogurt naturalny na noc może być doskonałym elementem kolacji, dostarczającym do organizmu wiele cennych składników. Co więcej, produkt taki może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie również dlatego, że poprawia długość i jakość snu. Przede wszystkim zapewnia uczucie sytości, dzięki czemu nie czujemy głodu i łatwiej jest nam zasnąć. Właściwie zbilansowany posiłek wieczorny pozwala też uniknąć nocnego podjadania, a brak pobudek jest istotny dla utrzymania dobrej jakości snu.

Jednym z powodów, dla których warto sięgać po produkty mleczne, jest ich udział w metabolizmie hormonów odpowiedzialnych za regulację rytmu dobowego i samopoczucia. Jogurt zawiera tryptofan – aminokwas, który partycypuje w produkcji serotoniny i melatoniny. Pierwszy z wymienionych hormonów jest ważnym neuroprzekaźnikiem, wpływającym m.in. na regulację apetytu, ciśnienia czy temperatury ciała. Jest też niezbędny do zachowania dobrego samopoczucia i radzenia sobie ze stresem, a jego niedobory mogą prowadzić nawet do stanów depresyjnych. Serotonina ma też swój udział w produkcji hormonu snu – wspomnianej melatoniny. Dzięki niej organizm wie, kiedy spać, a kiedy czuwać. Jej wydzielanie normowane jest przez światło.

O której godzinie zjeść ostatni posiłek dnia, a kiedy jogurt na noc?

Spożywanie produktów mlecznych, w tym naturalnych jogurtów na noc lub w ciągu dnia, może znacząco poprawić jakość nocnego wypoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że sam jogurt nie wystarczy. Liczy się zarówno całokształt kolacji i dziennego jadłospisu, jak i właściwe pory jedzenia – najczęściej 5 posiłków bogatych we wszystkie niezbędne składniki, spożywanych w równych odstępach.

Zbyt późne jedzenie przed snem może prowadzić do problemów z zasypianiem i innych zaburzeń snu. Oddziałuje negatywnie także na układ pokarmowy. Zaleca się więc, aby ostatni posiłek miał miejsce na ok. 2–3 godziny przed snem. Wówczas organizm ma odpowiednią ilość czasu na wstępne trawienie. Najważniejsze jest jednak, aby unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw.

Najlepiej, aby jogurt na noc był elementem ostatniego posiłku. Pamiętaj jednak, że zbyt długi odstęp między kolacją a śniadaniem może prowadzić do zaburzeń metabolizmu oraz wspomnianych trudności w zasypianiu czy snu przerywanego. Jeśli więc tuż przed snem ponownie odczuwasz głód, warto sięgnąć po tego rodzaju sycącą przekąskę.

Jeśli natomiast chcesz zjeść jogurt owocowy na noc, raczej wprowadź go w formie elementu kolacji. Z uwagi na wyższą zawartość cukru, takiego produktu lepiej unikać zaraz przed pójściem spać. Staraj się też wybierać produkty z dodatkiem naturalnych składników.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/69683,higiena-snu-jak-zadbac-o-zdrowy-sen
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/aktualnosci/140475,czy-jogurt-moze-obnizac-cisnienie
  3. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/77447,nastroje-a-zywienie
  4. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/165812,jogurt
  5. https://ncez.pzh.gov.pl/zywienie-w-placowkach/mleko-i-jego-przetwory-w-zywieniu-dzieci-i-mlodziezy-praktyczne-wskazowki/
  6. Szwedziak K, Antczak D.: Zdrowotne właściwości jogurtów smakowych. Inżynieria żywności.