Dowiedz się więcejo śnie

Jak ustawić łóżko w sypialni, by dobrze spać?

Jednym z najważniejszych mebli sypialnianych jest łóżko. Pełni ono funkcje estetyczne i przede wszystkim praktyczne. Między innymi ze względu na spore wymiary częstym problemem okazuje się jego ułożenie w pomieszczeniu. Zastanawiasz się, jak ustawić łóżko w sypialni, aby w pełni korzystać z jego funkcji i zdrowo się wysypiać? Podpowiadamy!  

Czy prawidłowe ustawienie łóżka faktycznie jest ważne?

Nie ulega wątpliwości, że podczas urządzania mieszkania wygląd, sposób ustawienia mebli i dodatków są kluczowe. Wszystko dobieramy do własnego gustu czy panujących trendów. Zwracamy uwagę również na funkcjonalność. Dzięki właściwemu organizowaniu „czterech kątów” możemy czuć się u siebie komfortowo. Do aranżacji przestrzeni, która będzie służyła do ważnego dla zdrowia snu, warto przyłożyć się szczególnie, ponieważ to od jakości odpoczynku zależy nasze samopoczucie i efektywność działania w ciągu dnia. We wszystkich zarówno mniejszych, jak i większych domach czy mieszkaniach jednym z najważniejszych mebli jest łóżko.

Przeciętnie każdy człowiek przeznacza na sen 1/3 swojego życia i większość tego czasu spędza w sypialni. Ważne jest więc, aby łóżko było nie tylko ładne, ale też wygodne. Pomijając jednak jego kształt i materiał, z jakiego je wykonano, ważną kwestią jest też jego usytuowanie w sypialni. Źle ustawiony mebel będzie po prostu niepraktyczny – do łóżka trzeba mieć łatwy dostęp. Jest to mebel o sporych gabarytach, ale przy odrobinie sprawdzonych trików nawet największe łoże małżeńskie można wkomponować w mały pokój, nie rezygnując z dużej powierzchni do spania i znajdując miejsce także na inne potrzebne meble i gadżety. Wygoda jest ważna przede wszystkim dla jakości odpoczynku.

Jak najlepiej ustawić łóżko, żeby budzić się wcześnie?

Sposób ustawienia łóżka względem kierunków świata to jedno z kryteriów feng shui (szczegóły w dalszej części). Zacznijmy jednak od kwestii pewnych, potwierdzonych. Wiadomo, że rytm okołodobowy warunkujący okresy snu i czuwania człowieka regulowany jest przez światło zarówno słoneczne, jak i pochodzące ze sztucznych źródeł. Naturalne jest, że śpimy nocą, a czuwamy za dnia. Często jednak nie zastanawiamy się, z czego to wynika.

Hormonem potęgującym uczucie senności jest melatonina produkowana przez szyszynkę (część mózgu). Jej wydzielanie zależne jest od natężenia światła. Fotoreceptory zawierające wrażliwe na światło pigmenty znajdują się w siatkówce oka. Gdy promienie padają na oko oraz powiekę, zainicjowane zostają procesy biochemiczne skutkujące spadkiem lub wzrostem stężenia melatoniny. Tym samym po zachodzie słońca zwiększa się ilość tego hormonu i wzrasta w kolejnych godzinach nocy. Nad ranem natomiast poziom melatoniny spada, a organizm stopniowo zaczyna się wybudzać.

Ekspozycja na poranne światło ułatwia naturalną pobudkę bez budzika i uczucia zmęczenia. Wniosek? Jak najbardziej pożądane jest, aby łóżko wezgłowiem skierowane było na stronę wschodnią. Dzięki temu również głowa (i gałki oczne) w pierwszej kolejności „zobaczą” wschód słońca, a organizm odbierze sygnał o koniecznej pobudce. Oczywiście jeśli chcemy korzystać z porannych promieni słonecznych, musimy liczyć się z tym, że ustawienie łóżka zależy od planu pomieszczenia – rozmieszczenia okien i drzwi.

Jak ustawiać łóżko względem okna i zgodnie ze swoim chronotypem?

Kwestia tego, jak ustawić łóżko w sypialni względem kierunków świata, związana jest z indywidualnymi preferencjami danej osoby co do pór snu i czuwania, czyli tzw. chronotypu. Ułożenie nóg w kierunku wschodu równa się z wczesnym kontaktem z promieniami słonecznymi. Opcja taka jest najlepsza dla tzw. rannych ptaszków (skowronków), którzy wcześnie się kładą i wstają. Z kolei nocne marki (sowy) lubiące spać do późna, raczej będą unikać porannego światła. Natomiast typy pośrednie mogą czuć się lepiej przy ustawieniu głowy na północ, a nóg na południe. Warto jednak podkreślić, że sen w godzinach zgodnych z biologicznym chronotypem możliwy jest tylko wtedy, jeśli rodzaj wykonywanej pracy oraz inne obowiązki na to pozwalają.

Jak ustawić łóżko w sypialni zgodnie z zasadami feng shui?

Wiele osób uważa, że sposób umeblowania ma znaczenie dla wewnętrznej energii ciała. Mowa o feng shui, czyli chińskiej koncepcji planowania przestrzennego z poszanowaniem natury, praktykowanego w celu wydobycia Qi (Chi). Zgodnie z filozofią feng shui harmonia przestrzeni ma pozytywny wpływ na każdy aspekt życia, a właściwa aranżacja pomieszczeń, w tym sypialni, może ułatwić zdrowy i spokojny sen.

Chociaż ta starożytna praktyka bywa postrzegana jak przesąd, od wieków ma wielu zwolenników, którzy zauważają jej dobre aspekty. Przede wszystkim w kwestii umeblowania sypialni nurt feng shui zakłada ułożenie łóżka (i tym samym ciała do snu) w zależności od kierunków świata. To z kolei może mieć potwierdzenie naukowe – na sen wpływają promienie słoneczne i prawdopodobnie także oddziaływanie pola magnetycznego.

Oto kilka wskazówek, gdzie powinno stać łóżko w sypialni zgodnie z założeniami feng shui:

  • należy ustawiać je przy ścianie (aby zagłówek był przy niej) – najlepiej na tej, na której nie ma okna, przeciwległej do ściany z drzwiami,
  • drzwi do sypialni mają być z boku lub po przekątnej łóżka, nigdy bezpośrednio na wprost drzwi, czyli nogi nie mogą być skierowane prostopadle do nich,
  • o ile rozkład pomieszczeń w domu lub mieszkaniu na to pozwala, sypialnia powinna znajdować się w południowo-zachodniej części budynku.

Jak ułożyć pozostałe meble w sypialni?

Poza postawieniem łóżka w odpowiednim miejscu w feng shui liczy się również rodzaj tego mebla. Chcąc podążać za tym nurtem, należy wybrać duże łóżko z wygodnym materacem. Szczególnie ważny jest obszerny zagłówek, który symbolizuje stabilność w życiu, głównie w sferze uczuciowej. Natomiast krawędzie zarówno łóżka, jak i innych mebli oraz dodatków powinny być gładkie – zgodnie z chińskimi przekonaniami trzeba unikać symetrii, która nie występuje w naturalnym środowisku.

Oczywiście sypialnia to Twoje sanktuarium i przede wszystkim Ty musisz się w niej dobrze czuć. Umebluj ją więc zgodnie z własnym gustem oraz rozmieszczeniem okien i drzwi. Jeśli np. łóżko musi stać pod oknem, preferowany przez feng shui duży zagłówek się nie sprawdzi. Ustawienie mebli zależy też od ich wymiarów i ilości. Jeśli decydujesz się na biurko, szafę czy półkę na książki, zamiast centralnego umiejscowienia łóżka lepszym rozwiązaniem może okazać się przesunięcie go w bok. Dzięki temu zyskasz przestrzeń w sypialni na dodatkowe meble.

Podstawowe, praktyczne zasady ustawiania łóżka

Pomijając wskazówki feng shui, najważniejsza w sypialni jest wygoda i estetyka. Tym samym najkorzystniejszy układ to taki, który zapewnia dostęp do łóżka z trzech stron. Modne łóżko tapicerowane czy wykonane z innego tworzywa zwykle chcemy wyeksponować, dlatego stawiamy je naprzeciwko drzwi tak, aby było widoczne tuż po wejściu do sypialni. Jeśli jednak zależy Ci na codziennej pobudce od ciepłych promieni słońca i lubisz podziwiać widok zza okna, ustaw łóżko prostopadle względem niego.

Okazuje się, że to, jak ustawić łóżko w sypialni, jest ważne dla ludzi z wielu powodów, m.in. dekoracyjnych, praktycznych i ekonomicznych. Ponadto wygląd pomieszczenia z pewnością wpływa na nasze samopoczucie. Mózg człowieka rejestruje wspomnienia związane z elementami rutyny – obrazy, zapachy, dźwięki. Sypialnia powinna być miejscem, które kojarzy się ze snem. Po przekroczeniu progu właściwie urządzonego pokoju możemy spotęgować uczucie senności i ułatwić sobie efektywny odpoczynek, w czym ogromną rolę odgrywa najważniejszy mebel w sypialni – łóżko. Co za tym idzie? Oczywiście miłe chwile przed etapem zasypiania, głęboki i w pełni regeneracyjny sen oraz pobudka w odpowiadającej nam atmosferze, najlepiej z ogromem sił do działania!

A co z ustawianiem łóżka w małej, wąskiej sypialni?

Nieco trudniej ustawić łóżko w małej sypialni lub wąskim pokoju na poddaszu. Gdy nie mamy możliwości umieszczenia go w centralnej części pokoju wraz z szafami po obu stronach łóżka, najlepszą opcją jest przesunięcie mebla do bocznej części pomieszczenia i rezygnacja z jednej szafki. Praktyczną alternatywą jest też wybór wygodnego łóżka wielofunkcyjnego, które ma wbudowane półki.

Z kolei w ustawianiu łóżka w sypialni na poddaszu ważna jest przede wszystkim wysokość stropu. Łóżko powinno być w miejscu, które umożliwi swobodne poruszanie się po sypialni, ale też wstawanie bez uderzania głową o sufit. Zwykle więc najlepszą opcją są ściany bez skosów.

Czy łóżko może stać przed szafką z telewizorem?

Często stawiamy łóżko tak, aby było ono naprzeciwko wolnej ściany z szafką RTV i telewizorem. W ten sposób łamane są zarówno zasady feng shui, jak i estetyki. W takich sypialniach łóżko zwykle znajduje się pod oknem, a jego zagłówek przysłania światło. Umieszczanie telewizora w pomieszczeniu do spania jest błędem również z punktu widzenia higieny snu.

Dla dobrego snu sypialnia powinna przede wszystkim służyć do spania i bliskości z partnerem. Do pomieszczenia należy udawać się wyłącznie w celu odpoczynku, gdy odczuwamy senność. Dzięki temu wpadamy w rutynę, która ułatwia zdrowy, jakościowy sen. Światło niebieskie emitowane przez ekrany telewizorów utrudnia odprężenie, ponieważ działa tak samo jak to naturalne. Konsekwencją oglądania telewizji do późna bywają więc zaburzenia snu.

 

Źródła:

  1. https://www.housebeautiful.com/room-decorating/bedrooms/a45191201/where-to-place-bed-feng-shui-guide/
  2. https://www.thespruce.com/how-to-feng-shui-your-bedroom-1274334
  3. https://www.livingcozy.com/blog/where-to-place-a-bed-in-your-bedroom
  4. https://www.bhg.com/rooms/bedroom/furniture/bedroom-furniture-arrangements-281474979529275/
  5. https://www.apartmentguide.com/blog/how-to-arrange-bedroom-furniture/