Dowiedz się więcejo śnie

Spanie na brzuchu – jak wpływa na zdrowie i jakość snu?

Chcąc budzić się z energią i bez dolegliwości bólowych w obrębie narządu ruchu, warto wybrać właściwą pozycję do odpoczynku. Niektórzy preferują spanie na brzuchu. Mogłoby się wydawać, że sprzyja ono perystaltyce jelit i ułatwia sen. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Takie ułożenie ciała generuje ucisk na kręgosłup i narządy wewnętrzne. Z nielicznymi wyjątkami i przy właściwej technice można czerpać pewne korzyści z takiej pozycji do snu. Dowiedz się więcej na ten temat!

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe i wpływa na jakość snu?

Niestety miłośnicy spania na brzuchu mogą się nieco rozczarować. Taka pozycja należy do najrzadziej wybieranych – szacunkowo preferuje ją maksymalnie kilkanaście procent społeczeństwa. Jednocześnie są to pozytywne statystyki, ponieważ pozycja na brzuchu uznawana jest za najbardziej niekorzystną – w zdecydowanej większości przypadków lepiej z niej zrezygnować.

Pozycja wybierana do snu ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Niewłaściwie dobrana do indywidualnych potrzeb może obniżać jakość snu. Gdy jest nam niewygodnie, częściej się budzimy, przez co sen jest płytki i niedostatecznie regeneracyjny. Ponadto spanie w niekomfortowym położeniu źle wpływa na kręgosłup i narządy wewnętrzne. W konsekwencji możemy wstawać z dolegliwościami bólowymi i nasilonymi objawami niektórych schorzeń.

Jak spanie na brzuchu wpływa na ułożenie kręgosłupa i narządy wewnętrzne?

Spanie na brzuchu bez właściwego wsparcia skutkuje nieprawidłowym ułożeniem kręgosłupa. W tej pozycji dochodzi do nadmiernego obciążenia kręgów, co może powodować ból pleców, a także pogłębiać rozwój schorzeń w jego obrębie. Kiedy śpimy na brzuchu, głowa jest nienaturalnie uniesiona i skierowana w bok, a to wpływa negatywnie na odcinek szyjny kręgosłupa, może powodować bóle głowy i szyi. Poza tym tułów zapada się nadmiernie w materac, zwłaszcza w obrębie miednicy. W konsekwencji dochodzi do wygięcia pleców i wzmożonego obciążenia zwłaszcza odcinka lędźwiowego, najbardziej narażonego na przeciążenie.

Ponadto spanie w tej pozycji generuje nadmierny ucisk na narządy wewnętrzne, m.in. płuca, żołądek, jelita czy pęcherz moczowy. Może więc negatywnie wpływać na funkcjonowanie układu oddechowego i trawiennego. Ze względu na nacisk na klatkę piersiową może dochodzić do trudności w czasie wdechów i ograniczenia dopływu tlenu do krwi, co skutkuje szczególnie szkodliwym dla zdrowia niedotlenieniem organizmu. Z kolei ucisk na jelita spowalnia ich perystaltykę, dlatego może odpowiadać za dolegliwości trawienne i bóle brzucha.

Zwiększony nacisk na policzek może wpłynąć również na naszą urodę – sprzyja jednostronnym obrzękom i powstawaniu zmarszczek. W takiej pozycji cera ma nieustanny kontakt z poduszką. Twarz jest uciskana i pocierana. Osoby śpiące na brzuchu są więc bardziej narażone także na powstawanie niedoskonałości skórnych, do czego przyczyniają się kurz, drobnoustroje i sebum odkładające się na tkaninie poduszki.

Kiedy warto zmienić pozycję do spania?

Za najlepszą pozycję zapewniającą zdrowy sen i właściwe ułożenie kręgosłupa uznaje się spanie na plecach, które preferuje większość z nas. Drugie co do częstotliwości wyboru jest spanie w pozycji na boku. Warto jednak wiedzieć, że nie ma reguły. Przede wszystkim ułożenie ciała w czasie odpoczynku zależy od indywidualnych potrzeb. Przykładowo nie zaleca się spania na plecach osobom z refluksem żołądkowo-przełykowym i zgagą. Natomiast odpoczynek na jednym boku generuje jednostronny nacisk na ciało, co także może powodować dyskomfort. Za korzystniejsze uznaje się spanie na lewym boku, co wynika z anatomii ciała i mniejszego naporu na organy wewnętrzne. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby spać również na prawej stronie, o ile stan zdrowia danej osoby jest bardzo dobry.

Jeśli należysz do osób preferujących leżenie na brzuchu, a po przebudzeniu odczuwasz wypoczęcie i nie dokuczają ci żadne dolegliwości, nie ma potrzeby, aby coś zmieniać. Każdy z nas ma ulubioną pozycję do spania, z której nie trzeba rezygnować. Należy jedynie pamiętać o podstawach dotyczących ułożenia ciała, które wymieniamy na końcu artykułu. Gdy jednak w trakcie snu lub po przebudzeniu pojawiają się niepokojące sygnały, warto wziąć pod uwagę zmianę nawyków i przyzwyczaić się do spania w innej pozycji. Twoją uwagę powinny zwrócić zwłaszcza przewlekłe bóle głowy czy pleców, a także ramion, rąk i nóg, czy drętwienie kończyn. Konsekwencją nieprawidłowego ułożenia ciała może być też osłabienie w ciągu dnia. Warto zmodyfikować swoje przyzwyczajenia także, jeśli cierpisz na schorzenia kręgosłupa lub należysz do grupy ryzyka ich rozwoju, np. masz nadwagę lub prowadzisz siedzący tryb życia.

Kiedy spanie na brzuchu przynosi korzyści – chrapanie

Nie zawsze spanie na brzuchu jest szkodliwe. Pozycja taka może sprzyjać osobom, które chrapią lub cierpią na obturacyjny bezdech senny. W takich przypadkach zwiotczenie tkanek podniebienia zwęża światło przepływającego powietrza. Objawy nasilają się przy ułożeniu na plecach, z kolei pozycja na brzuchu ułatwia oddychanie. Wciąż jednak przy wymienionych dolegliwościach bardziej zalecane jest spanie na boku niż na brzuchu.

Lubisz tę pozycję? Sprawdź polecane wskazówki, jak spać na brzuchu

Aby nie obciążać pleców w czasie snu na brzuchu, należy zapewnić sobie odpowiednie podparcie i warunki otoczenia. Dzięki kilku wskazówkom można uczynić spanie na brzuchu bardziej komfortowym.

Poduszka do spania na brzuchu

Osoby, które lubią spać na brzuchu, powinny zwrócić uwagę na właściwe podparcie głowy i szyi. Lepiej zrezygnować z dużej poduszki. Odpowiedniejsza będzie płaska poduszka ortopedyczna dobrana do wagi i wymiarów danej osoby. W trakcie snu warto też w miarę możliwości jak najczęściej zmieniać kierunek ułożenia głowy – zasypiać naprzemiennie na prawą i lewą stronę. W pozycji na brzuchu praktycznie cały czas dochodzi do nacisku i drażnienia skóry, co sprzyja zmarszczkom i wykwitom. Z tego powodu przy wyborze poduszki do spania warto wziąć pod uwagę również jej miękkość i materiał, z jakiego jest wykonana. Najlepsze będą te zapewniające cyrkulację powietrza i niedrażniące skórę twarzy. Poduszka powinna być też łatwa do prania, tak aby ograniczyć kontakt z brudem i zarazkami gromadzącymi się w tkaninach.

Odpowiednia twardość materaca

Na materacach zbyt miękkich względem wagi danej osoby dochodzi do zapadania się ciała zwłaszcza podczas spania na brzuchu, co skutkuje jeszcze bardziej nienaturalną pozycją kręgosłupa. Jeśli więc nie wyobrażasz sobie spać w innej pozycji, postaw na nieco twardszy materac. Zapewni to lepsze podparcie dla pleców. Stopień twardości materaca jest odpowiednio oznaczony. Dobiera się go w zależności od masy ciała. Dostępne są modele dwustronne i dzielone.

Jak zmienić przyzwyczajenia względem pozycji spania?

Jeśli z różnych przyczyn chcesz przestać spać na brzuchu, musisz przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Osoby, które przez wiele lat praktykowały taki styl odpoczynku, mogą mieć duży problem ze zmianą nawyków trwający nawet kilka tygodni, ale nie warto się poddawać.

Przyzwyczajając się do spania na plecach lub na boku, musisz zadbać o swój komfort. I w tym przypadku ważne są wygodny materac i poduszka ortopedyczna. Zacznij od spędzania w nowej pozycji przynajmniej części nocy. Z czasem wydłużaj ilość godzin spędzonych na plecach lub boku. Pamiętaj też o właściwym ułożeniu ciała. W przypadku leżenia na plecach warto podłożyć pod kolana poduszkę. Lekkie zgięcie nóg ogranicza obciążenie kręgosłupa lędźwiowego. Natomiast wybierając układ na boku, umieszczaj poduszkę między nogami i również je lekko zginaj w kolanach.

Początkowo zmiana nawyków może generować podenerwowanie związane z obawą co do przebiegu nocy w nowej pozycji. Staraj się więc zadbać o wieczorne rozluźnienie ciała. Weź ciepłą kąpiel, wykonaj kilka prostych ćwiczeń relaksacyjnych, zjedz zdrową kolację i odpocznij. Nie denerwuj się, jeśli nie zobaczysz efektów od razu. Dzięki systematyczności i rutynie z pewnością maksymalnie po kilku tygodniach zauważysz poprawę jakości snu.

Źródła:

  1. https://www.health.com/sleeping-on-your-stomach-8385904
  2. https://www.sleepfoundation.org/sleeping-positions/sleeping-on-stomach
  3. https://www.mattressclarity.com/sleep-resources/is-it-bad-to-sleep-on-your-stomach/