W obecnych czasach jedną z częstych przypadłości występujących w krajach wysoko rozwiniętych jest uczucie zmęczenia, braku energii i niedoboru snu. W związku z natłokiem codziennych spraw zawodowych, piętrzących się obowiązków, stresem, ale też zaniedbywaniem właściwego odżywiania czy aktywności fizycznej mężczyźni mogą odczuwać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jednocześnie często dokucza im brak czasu, aby wykonać badania, skonsultować swój przypadek ze specjalistą czy zdiagnozować, być może zdrowotną, przyczynę niedomagania.
Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn nie są rzadkim problemem, a chęć udowodnienia sobie, że ma się nieskończone pokłady energii często może przynieść zgubne efekty. Właśnie dlatego, choć filozofia i praktyki z zakresu self-care cieszą się popularnością głównie wśród kobiet, również mężczyźni powinni zadbać o relaks i higienę snu, by organizm mógł się zregenerować. Ponadto chroniczne zmęczenie i senność u mężczyzn mogą wskazywać na różnego rodzaju problemy zdrowotne. Sprawdź, co to może oznaczać i dowiedz się, jak temu skutecznie zaradzić.
Zmęczenie i senność u mężczyzn – kogo najczęściej dotyczą te problemy?
Uczucie przemęczenia i senności po nadmiernym wysiłku fizycznym lub umysłowym jest zjawiskiem normalnym. Wówczas w trakcie snu czy kolejnego dnia odpoczynku następuje regeneracja i organizm powraca do formy. Jednak zdarzają się również sytuacje, kiedy senność i zmęczenie nie są spowodowane żadnym konkretnym wydarzeniem czy intensywnym planem dnia odbiegającym od normy.
Ciągłe zmęczenie i osłabienie, a także brak energii i senność w ciągu dnia to coraz częściej występująca przypadłość, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety to zjawisko miewa charakter przewlekły i niekiedy nie wystarczy weekend czy kilka dni urlopu, aby skutecznie zregenerować się i dodać energii.
Permanentne zmęczenie i senność mogą być objawem wyczerpania zarówno w rozumieniu fizycznym, jak i umysłowym. Może to być efekt przepracowania organizmu, niedostarczania mu istotnych składników odżywczych czy witamin i minerałów, a także odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn mogą pojawić się nawet przed 30. rokiem życia. Wszystko zależy od codziennego trybu funkcjonowania, stanu zdrowia, poziomu eksploatowania organizmu oraz ilości i jakości snu.
Ciągłe zmęczenie i senność – jakie inne objawy towarzyszą brakowi energii?
Mężczyźni mający do czynienia z ciągłym zmęczeniem są na ogół nie tylko senni. Objawy zmęczenia to m.in. także brak koncentracji, rozdrażnienie czy kłopoty z pamięcią. Powierzone zadania zawodowe zazwyczaj są wykonywane też znacznie wolniej i istnieje ryzyko popełniania większej ilości błędów.
Jednym z objawów charakterystycznych dla przemęczenia organizmu są również bóle i zawroty głowy. Ponadto zazwyczaj pojawiają się także: apatia, rozdrażnienie, niechęć do kontaktów i relacji towarzyskich czy odkładanie wykonania niektórych czynności na później. Poprzez przemęczenie i senność objawia się również wiele poważnych schorzeń, takich jak niedoczynność tarczycy czy niewydolność nerek, które wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu.
Zespół przewlekłego zmęczenia – niebezpieczne schorzenie powodujące senność u mężczyzn
Ciągłe zmęczenie i nadmierna senność odczuwane przez okres 6 miesięcy i dłużej są definiowane jako CFS, czyli zespół chronicznego zmęczenia. To coraz częściej występująca przypadłość, przy której warto skonsultować się z lekarzem. Wówczas należy wykonać badania zlecone przez specjalistę i podjąć stosowne leczenie związane z przyczyną występujących problemów.
Nadmiernemu zmęczeniu w przypadku CFS towarzyszą również takie objawy, jak:
- bóle i zawroty głowy,
- potliwość w nocy,
- zaburzenia snu,
- bóle mięśniowe,
- wyraźne obniżenie nastroju,
- bóle mięśni i stawów,
- zaburzenia lękowe,
- duszności,
- mdłości,
- kołatanie serca,
- spadek łaknienia,
- zaburzenia widzenia.
W żadnym przypadku przewlekłego uczucia zmęczenia i ciągłej senności nie należy lekceważyć.
Niedoczynność tarczycy a chroniczne zmęczenie
Grupą schorzeń, które mogą powodować senność, ciągłe zmęczenie i brak energii u mężczyzn, są choroby tarczycy. Ten gruczoł pełni istotną rolę w gospodarowaniu hormonami biorącymi udział w funkcjonowaniu całego organizmu. Pojawiające się chroniczne zmęczenie może być objawem niedoczynności tarczycy. Dochodzi wówczas do spowolnienia metabolizmu i w efekcie zwiększania masy ciała. Pojawiają się problemy z kondycją skóry i włosów. Charakterystyczne jest wówczas także zmęczenie i bezsenność.
Kłopoty z tarczycą występują najczęściej u mężczyzn po 45. roku życia. Warto wówczas wykonać badania krwi i skontrolować poziom TSH, a także T3 i T4. W przypadku nieprawidłowości lekarzem, który wdroży odpowiednie działania, będzie endokrynolog.
Jak bezdech senny wpływa na zaburzenia snu i bezsenność?
Aby móc czuć się wypoczętym i pełnym energii, potrzebne jest co najmniej 7 godzin nieprzerwanego snu. Niestety niekiedy dochodzi do zakłóceń, które uniemożliwiają odbycie snu o odpowiedniej jakości. Jedną z nich jest bezdech senny, występujący częściej u mężczyzn. W związku z pojawieniem się bezdechu dochodzi do zatrzymania oddechu nawet na 10 sekund do kilkudziesięciu razy w ciągu jednej nocy, co prowadzi do niedotlenienia mózgu. Efektem tego jest uczucie zmęczenia i senności w ciągu dnia.
Mężczyźni cierpiący na obturacyjny bezdech senny powinni zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania polisomnograficznego i zastosowania specjalistycznego leczenia. Ta przypadłość grozi na co dzień występowaniem tzw. snów napadowych i niekontrolowanych, które mogą być szczególnie niebezpieczne np. podczas jazdy samochodem.
Zmęczenie i brak energii a zapalenie mięśnia sercowego
Przyczyną nadmiernej senności oraz przewlekłego zmęczenia może też być zapalenie mięśnia sercowego, które najczęściej dotyczy młodych mężczyzn. To niebezpieczne schorzenie będące często powikłaniem po niewyleczonej do końca grypie. Charakterystyczne objawy tej przypadłości to kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, duszności i wyraźne osłabienie kondycji nawet po niewielkim wysiłku.
Zmęczenie towarzyszy chorym nawet podczas wejścia po schodach czy przyspieszenia kroku. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza kardiologa, który wykona podstawowe badania, takie jak EKG, echo serca czy badanie Holtera. Wdrożenie odpowiedniego leczenia na tym etapie może zapobiec wystąpieniu zawału serca, który stanowi bezpośrednie zagrożenia dla życia człowieka.
Nietolerancje pokarmowe i ich związek z nadmierną sennością
Przyczyną ciągłego zmęczenia i senności u mężczyzn mogą też być różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wówczas poza brakiem energii mogą pojawić się również: biegunka, wymioty, mdłości, bóle brzucha, a nawet wysypka. Ostatni objaw wiąże się najczęściej z nietolerancją pokarmową. Aby wykryć taką przypadłość, niezbędne jest wykonanie testów alergologicznych, a następnie należy określony składnik wyeliminować ze stosowanej diety.
Wzmożona senność i zmęczenie występują u mężczyzn również na skutek niektórych chorób autoimmunologicznych. Można zaliczyć do nich takie schorzenia, jak np. jak cukrzyca typu 1, celiakia, choroba Sjörgena czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Wpływ anemii na zmęczenie i osłabienie u mężczyzn
Za występowanie w organizmie anemii, czyli niedokrwistości, odpowiedzialna jest zbyt mała ilość erytrocytów we krwi. Wskutek tego nie ma możliwości dostarczenia wszystkim komórkom ciała odpowiedniej ilości tlenu do prawidłowego funkcjonowania. Efektem tego niedoboru jest uczucie zmęczenia oraz senności. Jeżeli odczuwasz ciągłe przemęczenie i brak energii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że brakuje Ci żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego. O anemii poza wynikami badań krwi świadczy też blada cera czy wrażenie ciężkości w trakcie dnia.
Ciągłe zmęczenie u mężczyzny to stan, który wymaga konsultacji ze specjalistą i podjęcia specjalistycznych działań. Brak interwencji może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, którym na wczesnym etapie dostrzeżenia objawów można z powodzeniem i w wielu przypadkach zapobiec. Jeśli od dłuższego czasu odczuwasz senność i brak sił bez wyraźnej przyczyny, to dobry moment, by poradzić się specjalisty. Możesz skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby skieruje Cię na odpowiednie badania.
Źródła:
- Bilińska Zofia, Zapalenie mięśnia sercowego: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/87627,zapalenie-miesnia-sercowego
- Eun-Jin Lim, Chang-Gue Son, Review of case definitions for myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome (ME/CFS), Journal of translational medicine 18.1 (2020): 1-10.
- Kanarek J., Wolf J., Narkiewicz K.: Jak rozpoznać i leczyć obturacyjny bezdech senny?, Choroby Serca i Naczyń 2014; 11(3), s. 121–127. https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/38788
- Siemiński Mariusz, Skorupa Łukasz, Wiśniewska-Skorupa Karolina, „Diagnostyka i terapia bezsenności w praktyce ogólnolekarskiej. Część I: Epidemiologia, patomechanizm i diagnostyka bezsenności.” Varia Medica 3.2 (2019): 109-115.
- Nadmierna senność może być objawem alergii na pokarm, https://www.mp.pl/alergologia/streszczenia-badan/317715,nadmierna-sennosc-moze-byc-objawem-alergii-na-pokarm
- Wiszniewska Marta i in., Zespół przewlekłego zmęczenia i jego znaczenie w medycynie pracy. Medycyna pracy 56.5 (2005): 387-394.